paczki
Artykuły

Tłusty czwartek a dieta. Na ile sobie pozwolić?

Co należy wiedzieć o pączkach? Na co zwrócić uwagę?

W 2022 roku Tłusty Czwartek przypada 24 lutego. Jest to święto faworków (chrustów), pączków, frytek, donutów, racuchów i oponek.

W skład domowego pączka przeważnie wchodzi:

  • ciasto drożdżowe (z mąki pszennej, jajek, mleka, cukru i masła),
  • tłuszcz, którego używa się do smażenia,
  • dodatek typu marmolada czy lukier.

Kupując pączka w supermarkecie, warto zapoznać się z etykietą produktu, ponieważ w składzie możemy zauważyć dodatkowo tłuszcz palmowy, emulgatory, substancje spulchniające, sztuczne aromaty, barwniki, nadzienie owocowe (5%), a także substancje konserwujące.

W zdrowej, racjonalnej diecie, ważne, aby przygotowywać posiłki od podstaw lub wybierać żywność o najprostszym składzie. W ten sposób można uniknąć produktów przetworzonych z dużą ilością dodatków, które mogą powodować gorszy stan zdrowia lub zaostrzenie niektórych dolegliwości.

Pozostałe zagrożenia. Co na to eksperci?

W obydwu przypadkach podczas produkcji pączków wykorzystywana jest wysoko przetworzona mąka oraz cukier. Pączki smażone są w głębokim tłuszczu- dochodzi wówczas do utleniania kwasów tłuszczowych, które zwiększają ryzyko nowotworów czy miażdżycy. Duża podaż w diecie nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów trans oraz cukrów prostych zwiększa ryzyko chorób takich jak: nadwaga, otyłość, zespół metaboliczny, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe czy choroby o podłożu zapalnym. Co więcej, są to produkty, które znacząco obciążają pracę układu pokarmowego, a także powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.

Według zaleceń WHO, należy ograniczyć ilość cukrów dodanych do 10% energii dostarczonej do organizmu z pożywieniem. Warto również zadbać, aby maksymalnie zminimalizować spożycie tłuszczów trans. W ten sposób jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać m.in. o prawidłową gospodarkę lipidową oraz układ sercowo-naczyniowy.

Czy po 1 dniu można przytyć?

W takie dni jak dzisiaj, niektórym osobom starającym się odchudzić, zdarzają się odstępstwa od diety. Wówczas najczęściej sięgają po produkty, których brakuje w codziennym jadłospisie, np. pączki. Należy jednak wiedzieć, że nadmiar cukru (ok. 23,7g/ 100g) w połączeniu ze sporą ilością tłuszczu (ok. 15,5g/ 100g) i małą zawartością białka (ok. 7,6g/ 100g) w pączkach sprawia, że są one produktem wysokokalorycznym (ok. 400kcal w zależności od dodatków). Długotrwały nadmiar kalorii w diecie w stosunku do naszego zapotrzebowania, może predysponować do wystąpienia w przyszłości nadwagi lub otyłości.

Po całodniowym jedzeniu bez ograniczeń, masa ciała może zwiększyć się nawet o kilka kilogramów. Jest to związane z nagromadzeniem wody w organizmie, a także zaleganiem treści pokarmowej w jelitach. Jednorazowa nadwyżka kaloryczna nie wpłynie na zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej.

Warto jednak obserwować, jak często pojawiają się epizody, w których spożywamy nadmierną ilość kalorii, aby nie doprowadzić do stałej zmiany masy ciała i utrwalenia się złych nawyków żywieniowych.

Cheat Day, czyli przerwa w diecie, czy powinna być zalecana?

Cheat Day często jest nagrodą za utrzymywanie zaleceń dietetycznych, w której pozwalamy sobie na niedozwolone produkty lub potrawy w ciągu całego dnia. Nie powinien być jednak zalecany, ponieważ w dłuższej perspektywie nie przynosi pożądanych efektów oraz nie uczy nas budowania zdrowych nawyków. Powoduje, że dietę traktujemy jako wyrzeczenie zamiast element codziennego życia. Ponadto przy spożywaniu nieograniczonych ilości jedzenia, w konsekwencji mogą pojawić się różne dolegliwości trawienne, takie jak ból brzucha, nudności czy wymioty. Jeden dzień odstępstwa od zdrowej i dobrze zbilansowanej diety może szybko przerodzić się w powtarzający zwyczaj. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że dla wielu osób powrót do poprzednich zaleceń dietetycznych po całodniowym jedzeniu bez ograniczeń może być bardzo trudny.

Warto zatem skupić się na dotychczasowych osiągnięciach, na tym jak dobrze idzie nam przy bilansowaniu posiłków oraz nad tym, jak wiele wysiłku wkładamy w poprawę stanu zdrowia (a także kształtowaniu sylwetki!). Dlatego mimo dzisiejszego, niestandardowego czwartku, należy pamiętać, że dieta powinna być urozmaicona, obfitująca w różnorodne warzywa i pełnowartościowe produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *