Artykuły

Witamina D3- sprawdź czym grozi jej niedobór!

Niedobory witaminy D są najpowszechniejszą awitaminozą w populacji ogólnej. Szacuje się, że jej deficyt występuje u prawie miliarda ludzi na świecie- pojawia się zarówno u dzieci, młodzieży, a także osób w średnim i starszym wieku.

Warto wiedzieć, że badania pokazują wyraźną zależność niedoboru witaminy D i zwiększonego ryzyka chorób takich jak: otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, częste infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia poznawcze, alergie czy schorzenia autoimmunologiczne.

Niestety, wciąż zbyt mało osób sprawdza poziom witaminy D w badaniach profilaktycznych. W konsekwencji często jej niedobór nie jest odpowiednio wcześniej rozpoznany lub dostatecznie leczony.

Na co pomaga witamina D?

Witamina D ma ogromne znaczenie dla wielu ważnych funkcji w organizmie człowieka. Przede wszystkim wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyrodnikowe i neuroprotekcyjne. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu kośćca- wpływa na zmniejszenie mineralizacji kości i osteomalacji u dorosłych, a także zmniejszenie ryzyka krzywicy u dzieci. Dodatkowo, wpływa na zwiększenie wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym. Witamina D wykazuje także szereg innych pozytywnych korzyści, dotyczących np. układu sercowo-naczyniowego, immunologicznego, nerwowego, ale także oddechowego.

Skutki niedoboru witaminy D3

U dzieci niedobór objawia się nieprawidłową masą kostną i zaburzeniami mineralizacji kości, co w efekcie może wpłynąć na mniejszą wytrzymałość mechaniczną szkieletu. U osób dorosłych na skutek niedoboru witaminy D może wystąpić osteopenia i osteoporoza, zwiększając ryzyko złamań i zapaleń w obrębie kości i stawów.

Pozostałe patologie związane z długotrwałym brakiem odpowiedniego stężenia kalcytriolu w surowicy krwi to m.in.:
– spadek odporności;
– przewlekłe osłabienie;
– długotrwałe bóle mięśni;
– bóle kostne (zwłaszcza kończyn dolnych);
– wypadanie włosów;
– depresja;
– trudności w redukcji nadmiernej masy ciała.

Kto powinien sprawdzić poziom witaminy D3? Które badanie najlepiej odzwierciedla jej zasoby?

Najlepszą metodą sprawdzenia poziomu kalcytriolu jest oznaczenie stężenia 25(OH)D w surowicy krwi. Badanie jest ogólnodostępne, dla każdej grupy wiekowej i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Rekomendowane jest jej sprawdzanie w każdych badaniach profilaktycznych.

Mając na uwadze fakt, że wiele schorzeń może być związanych z niedoborem witaminy D, zaleca się określenie jej poziomu w szczególności u osób z:
– nadwagą i otyłością;
– zespołem upośledzonego trawienia i/lub wchłaniania;
– stosujących diety eliminacyjne;
– przewlekłą chorobą nerek/ wątroby;
– chorobami alergicznymi (np. astmą, atopowym zapaleniem skóry);
– zaburzeniami układu ruchu;
– zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej (w szczególności z nadczynnością przytarczyc);
– chorobami nowotworowymi.

Dlaczego warto suplementować witaminę D3? Czym kierować się przy wyborze?

Biorąc pod uwagę niskie spożycie produktów bogatych w witaminę D w Polsce (głównie tłustych ryb morskich) oraz nieefektywną syntezę skórną (z uwagi na położenie geograficzne, pracę w pomieszczeniach, czy też używanie preparatów z filtrem UV) konieczne jest wprowadzenie stałej, skutecznej suplementacji, obejmującej cały rok.

Przy wyborze odpowiedniego suplementu, warto upewnić się:
– czy witamina D3 jest pochodzenia naturalnego;
– ile jednostek witaminy D3 znajduje się w jednej kropli, kapsułce bądź tabletce;
– czy suplement jest łatwy w dawkowaniu;
– czy suplement dostarcza biodostępną postać witaminy D.


Z uwagi na niedobory u różnych grup wiekowych, rekomendujemy suplementację D-nat 2000 w formie kropel. Taki sposób dawkowania jest odpowiedni i bezpieczny zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i osób starszych.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na przyswajalność witaminy D3. Mając na uwadze fakt, że jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, zalecamy suplement zawierający dodatek dobrych jakościowo tłuszczy (oliwy z oliwek), pochodzących z rolnictwa ekologicznego.

Warto pamiętać, że D-nat 2000 jest zalecany do stosowania nie tylko w profilaktyce, ale także leczeniu niedoborów witaminy D3 w organizmie.


Zalecane dawki 2 tysięcy jednostek – nie w każdej sytuacji!

Przy ustalaniu indywidualnej dawki, należy wziąć pod uwagę m.in. dietę pacjenta, jednostki chorobowe, zamieszkiwaną szerokość geograficzną oraz średnią dzienną ekspozycję na promienie słoneczne. Najczęściej zalecenia dotyczą 2 tysięcy jednostek/dzień- należy jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna. Czasami wskazania lekarskie mogą sugerować większe ilości, np. kiedy u pacjenta stwierdzony został duży niedobór lub większa masa ciała. Nie mniej jednak, zaleca się, aby przed każdym rozpoczęciem suplementacji najpierw wykonać oznaczenia poziomu metabolitu witaminy D w surowicy krwi. Dopiero wówczas należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie postępowanie i dopasowanie dawki suplementu.

Czy witamina D jest wydawana na receptę?

Skuteczna suplementacja D-nat 2000 nie wymaga posiadania recepty. Każdy Polak powinien włączyć codzienną suplementację witaminą D3. Uwaga! Wyjątkiem są osoby z objawami hiperkalcemii, hiperkalciurii, nefrokalcynozy lub znajdujące się w grupach ryzyka nadwrażliwości na witaminę D. Wśród takich pacjentów suplementacja powinna być szczególnie nadzorowana, przeprowadzana ostrożnie i zawsze po indywidualnej konsultacji lekarskiej.