Kalkulator BMI

Kalkulator BMI - Oblicz wskaźnik masy ciała

Wypełnij niezbędne pola, następnie kliknij przycisk "OBLICZ WSKAŹNIK BMI", aby sprawdzić swój wynik.

Twoja wartość BMI 25.1
00.00 Niedowaga
23.5 Waga prawidłowa
25.1 Nadwaga
Otyłość 31.3
 

Kalkulator BMI – co to jest?

Kalkulator BMI stanowi wygodne narzędzie, które w szybki i prosty sposób pozwala określić czy stosunek naszej masy ciała jest odpowiedni do wzrostu.

Wartość BMI pozwala oszacować ryzyko chorób związanych z nieprawidłową masą ciała. Wraz z jego wzrostem rośnie ryzyko chorób układ krwionośnego, układu ruchu, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, kamicy żółciowej, a także nowotworów.

dietetyk
tkanka tłuszczowa pomiar

Wskaźnik BMI

Wskaźnik BMI to stosunek masy ciała do wzrostu, który pozwala określić przedział, w którym ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych jest najmniejsze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje otyłość jako chorobę, która występuje pod kodem E66. Otyłość niesie za sobą ponad 200 powikłań w postaci innych chorób i dolegliwości. Nadmiar tkanki tłuszczowej wywołuje przewlekły stan zapalny, którego nie należy lekceważyć. Już niewielka redukcja masy ciała pozwala na zmniejszenie ryzyka pojawienia się groźnych chorób.

Zbyt niska masa ciała również jest nie jest korzystna dla zdrowia. Może prowadzić do niedożywienia, które wiąże się z niedoborem składników odżywczych, przewlekłym zmęczeniem, a także obniżoną odpornością i zmniejszonymi zdolnościami motorycznymi.

Normy BMI

BMI w granicach 18,0–24,9 świadczy o prawidłowej masie ciała, wartości powyżej wskazują na nadwagę lub otyłość, natomiast poniżej informują, że masa ciała jest zbyt niska.

Wskaźnik, mimo że jest obarczony błędem (nie uwzględnia rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz zawartości tkanki mięśniowej) w najszybszy i przystępny sposób stanowi sygnał alarmujący dla osób, u których BMI znacznie przewyższa wartość prawidłową.

<18,0 niedowaga
18,0–24,9 waga prawidłowa
25,0–29,9 nadwaga
30,0–34,9 otyłość I stopnia
35,0–39,9 otyłość II stopnia
≥40 otyłość III stopnia