karmienie piersią
Artykuły

Karmienie piersią

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci rekomenduje karmienie niemowląt do 6. miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki. Jeżeli kobieta nie chce lub nie może karmić piersią, dziecko może otrzymać mleko z banku mleka. Dotyczy to głównie wcześniaków, noworodków i noworodków ze wskazaniem do stosowania tego typu mleka. Dlaczego tak istotne jest dostarczanie dzieciom składników zawartych w pokarmie wytwarzanym przez organizm kobiety?

karmienie piersią
karmienie piersią

1) Smak mleka matki jest zmienny, dzięki czemu dziecko od początku ma możliwość poznania różnych smaków (to również następuje w życiu płodowym). Ekspozycja na różne smaki pochodzące z diety matki w trakcie laktacji może zwiększyć akceptację na podobnie aromatyzowane produkty w wieku niemowlęcym.
2) W pokarmie kobiecym obecnych jest ponad 80 enzymów, które ułatwiają trawienie składników pokarmowych w przewodzie pokarmowym noworodka. Enzymy zawarte w mleku modyfikowanym ze względu na swoją nieco odmienną budowę są bardziej oporne na działanie kwasu solnego.
3) Pokarm matki wytwarzany w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka w całości zapewnia pokrycie na składniki odżywcze, z wyjątkiem witamin D i K.

4) Karmienie naturalne to odpowiednia ilość tłuszczu. Jego całkowita zawartość w mleku matki tylko w niewielkim stopniu zależy od sposobu jej odżywiania, natomiast rodzaj diety ma wpływ na skład tłuszczów pokarmu, a w szczególności na skład kwasów tłuszczowych.
5) Podczas laktacji dziecko otrzymuje kwas arachidonowy oraz kwas dokozaheksaenowy. Przedstawione kwasy występują w wysokim stężeniu w korze mózgowej i siatkówce, odgrywając ważną rolę w rozwoju układu nerwowego.
6) Mleko kobiece ma działanie przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne dla układu pokarmowego. To dzięki zawartości enzymów o aktywności przeciwzapalnej i przeciwbakteryjnej (laktoperoksydaza – zwalcza paciorkowce, lizozym – bierze udział w obronie komórkowej, rozpuszczając otoczki komórek bakteryjnych).
7) Utrzymanie równowagi mikrobioty przewodu pokarmowego to ważne zadanie w procesie odżywiania dziecka. Taka rolą spełniają oligosacharydy zawarte w pokarmie naturalnym. Oligosacharydy to prebiotyki, które nie ulegają trawieniu. Stymulują wzrost bakterii takich jak bifidobakterie i Lactobacillus, które dominują w mikroflorze przewodu pokarmowego noworodków i niemowląt karmionych wyłącznie piersią.

karmienie piersią
karmienie piersią

8) Karmienie piersią zapewnia odpowiednią podaż wody nawet w gorące dni. Nie ma wtedy konieczności podawania dziecku dodatkowej ilości płynów. Jedną z cech pokarmu jest zmienność. Dopasowuje się do okoliczności i zależy zarówno od okresu laktacji, jak i stanu zdrowia matki.
9) Ostatnie badania wykazały, że karmienie piersią ma także działanie antynowotworowe. Kompleks HAMLET – bo o nim mowa, co prawda nie jest składnikiem kobiecego mleka, jednak powstaje z jego fragmentów w kwaśnym środowisku żołądka noworodka. Składa się z alfa-laktoglobuliny i kwasu oleinowego. Wykazuje właściwości niszczące komórki nowotworowe. Działa wybiórczo. Zdrowe komórki pozostają niezmienione, natomiast kompleks przyczynia się do likwidacji komórek nowotworowych poprzez ich usuwanie.
10) Skład mleka kobiecego zapewnia prawidłowy rozwój dziecka zarówno umysłowy jak i fizyczny. W pokarmie zawarte są w odpowiedniej ilości niemal wszystkie witaminy niezbędne do prawidłowego wzrostu noworodka i niemowlęcia. Kobiety karmiące piersią, które stosują dietę wegańską lub wegetariańską powinny dodatkowo suplementować witaminę B12, aby zapobiec wystąpieniu zaburzeń krwiotworzenia u dziecka.

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowląt, który m.in. wspomaga niedojrzałe jeszcze funkcje układu pokarmowego czy immunologicznego. Składniki odżywcze dostarczane z mlekiem matki kształtują rozwój mikrobiomu jelitowego dzięki HMO (human milk oligosaccharides) o właściwościach prebiotycznych. Karmienie piersią to korzyści bezpośrednio wpływające na stan zdrowia dziecka, tym samym zmniejszające ryzyko hospitalizacji przy rozpoznaniu określonego schorzenia.

karmienie piersią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *