arbuz
Artykuły

Międzynarodowy dzień arbuza

Arbuz, słodka letnia przekąska, stanowiąca bogate źródło antyoksydantów, takich jak beta-karoten, likopen, luteina i witamina C, które wykazują działanie antynowotworowe, opóźniające procesy starzenia oraz obniżające ciśnienie krwi. Arbuz zawiera składniki mineralne takie jak potas, magnez, miedź, mangan, żelazo, wapń oraz witaminy (A, C, B1, B2, B6). Posiada działanie diuretyczne, a dzięki dużej zawartości wody doskonale nadaje się na upalne dni.

arbuz
sorbet

Obecna w nim, cytrulina, ma zdolność do rozszerzenia naczyń krwionośnych przez co zmniejsza ciśnienie krwi, wspomaga prawidłową pracę serca oraz regenerację mięśni sportowców.

Pośród owoców arbuz zaraz obok cytryny ma jedną z najniższych gęstości kalorycznych (30 kcal na 100 g), a jednocześnie jest sycący.

Indeks glikemiczny (określający wzrost poziomu glukozy we krwi po danym produkcie) arbuza jest wysoki (IG=75), ale jego ładunek jest niski. W praktyce oznacza to, że ilość węglowodanów w porcji arbuza jest niska. Osoby zmagające się z cukrzycą powinny bazować na produktach nie tylko o niskim indeksie glikemicznym, ale również ładunku. Dla tych osób zaleca się, aby arbuz pojawił się w towarzystwie dobrego źródła białka oraz tłuszczu, co pozwoli na obniżenie indeksu glikemicznego.

Na uwagę zasługują również pestki arbuza, które stanowią cenne źródło jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne, wspomagają w leczeniu infekcji oraz usprawniają pracę jelit (pomocne w zaparciach).

Przy wyborze arbuza należy zwracać uwagę na jego stopień dojrzałości oraz kolor miąższu – im bardziej czerwony tym bardziej arbuz bogatszy jest w antyoksydanty.

Dzięki niskiej zawartości sodu bez obaw mogą go spożywać osoby z nadciśnieniem oraz z przewlekłymi chorobami nerek.

arbuz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *