Sposoby na świeży oddech
Podstawą świeżego oddechu jest prawidłowa higiena jamy ustnej, taka jak mycie zębów, języka oraz nitkowanie. Niezbędne są również regularne wizyty u dentysty, a niekiedy laryngologa.
Palenie papierosów, stres, alkohol, nieodpowiednia dieta i brak higieny jamy ustnej – to najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu, który rzadziej świadczy o chorobie. Jeżeli jednak nieświeży zapach towarzyszy przez dłuższy czas i nie ma związku z wyżej wymienionymi czynnikami, warto skonsultować się z lekarzem.
W drodze do świeżego oddechu na pewno nie będą pomagały produkty takie jak czosnek i cebula, wędzone ryby oraz ostre potrawy. Jeżeli chcemy pozbyć się zapachu wcześniej wymienionych produktów warto dodawać świeże zioła, szczególnie miętę, bazylię, natkę pietruszki, koperek, rozmaryn i kminek, które pozwolą zniwelować nieprzyjemny zapach.
Do codziennej diety warto włączać produkty bogate w cynk, który pozwala na usunięcie związków siarki, przez co neutralizuje przykry zapach. Znaleźć go można w produktach takich jak: orzechy, mięso, kasza gryczana, otręby pszenne czy rośliny strączkowe. Dodatkowo zaleca się spożycie fermentowanych produktów mlecznych, które będą pomocne w utrzymaniu prawidłowej mikroflory układu pokarmowego. Chlorofil obecny głównie w zielonych warzywach, tj. szpinak, brokuł, jarmuż, będzie maskował nieprzyjemny oddech. Również korzystne będzie sięganie po napary ziołowe, takie jak mięta i szałwia.
Co z gumami do żucia?
Gumy do żucia są szybkim i łatwo dostępnym sposobem odświeżenia oddechu. Gumy miętowe nie mają dodatku cukru zamiast niego występują słodziki, które nie przyczyniają się do próchnicy zębów. Wyjątek stanowią gumy dla dzieci, w których wysoko w składzie znajduje się cukier.
Na rynku produktów do higieny jamy ustnej można znaleźć m.in. dezodoranty do ust. Wybierając taki produkt należy zwrócić uwagę na skład – najlepszym wyborem są te na bazie olejku miętowego, natomiast nie warto sięgać po preparaty z alkoholem, który działa wysuszająco na śluzówkę.