musztarda
Artykuły

Światowy dzień musztardy

Musztarda powstaje ze zmielonych ziaren gorczycy, które zazwyczaj łączy się z octem. Jest wiele rodzajów musztardy, które różnią się gatunkiem użytej gorczycy (biała, czarna, sarepska) oraz wykorzystanymi dodatkami (np. miód, imbir, kurkuma, chrzan). Na sklepowych półkach można znaleźć musztardę Dijon, stołową, saperską, rosyjską, francuską, delikatesową. To właśnie gorczyca – główny składnik musztardy – powoduje, że ma ona wiele cennych właściwości.

musztarda
musztarda

Dlaczego warto jeść musztardę?

  • Stanowi smaczny dodatek do wielu dań (głównie wędlin i potraw mięsnych, ale też sałatek lub kanapek).
  • Stosowana jako marynata nadaje nie tylko niepowtarzalny smak, ale też wpływa na strukturę mięsa (staje się bardziej kruche).
  • Wspomaga trawienie, ma właściwości żółciopędne, wspiera pracę wątroby i trzustki.
  • Działa bakteriobójczo.
  • Wspomaga perystaltykę jelit (nasiona gorczycy mają delikatne działanie przeczyszczające).
  • Uzupełnia dietę w składniki mineralne (żelazo, cynk, magnez) oraz witaminy z grupy B.
  • Ma niską wartość kaloryczną (łyżeczka musztardy to około 10 kcal). Sos przygotowany z musztardy i jogurtu naturalnego stanowi wspaniały zamiennik wysokokalorycznych dipów.

Wybierając musztardę warto zwrócić uwagę na jej skład. Nie powinna zawierać sztucznego miodu, syropu glukozowo-fruktozowego, karmelu, sztucznych aromatów oraz substancji konserwujących. Zaleca się sięgać po te, które mają jak najmniejszą ilość cukru. Pacjenci stosujący Metodę Lignaform powinni wybierać musztardę Dijon, ponieważ w składzie nie zawiera cukru.

Chociaż musztarda jest powszechnie lubiana i często znajduje zastosowanie w kuchni to warto pamiętać, że nie jest zalecana w diecie lekkostrawnej. Powinny jej unikać osoby z refluksem, wrzodami, a także cierpiące na niedoczynność tarczycy ze względu na zawarte w gorczycy substancje goitrogenne (ograniczające wchłanianie i wykorzystanie jodu przez tarczycę do produkcji hormonów). Gorczyca ma właściwości alergenne, dlatego osoby uczulone muszą bardzo uważać nawet na jej niewielkie ilości.

musztarda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *