Co możemy zaliczyć do ostrych przypraw?
Przyprawy stanowią aromatyczny dodatek do wielu dań. Odpowiednio dobrane potrafią poprawić wygląd, smak, zapach i barwę nawet najprostszej potrawy. Jednak korzyści z ich stosowania wiążą się nie tylko z walorami smakowymi, ale także z prozdrowotnym oddziaływaniem na organizm. Spożywane w umiarkowanej ilości, wykazują m.in. właściwości bakteriobójcze, przeciwutleniające, antynowotworowe i przeciwzapalne.
Wśród wyrazistych, ostrych przypraw można wyróżnić: pieprz, chilli, czosnek, curry, ostrą paprykę, kurkumę, imbir, chrzan, pieprz cayenne, a także: ocet, ziele angielskie, liść laurowy, gałkę muszkatołową, gorczycę. To dzięki nim powstają marynaty, ostre sosy oraz pikantne potrawy. Wśród kuchni, które bazują na tak wyrazistych smakach, możemy wyróżnić m.in. kuchnię meksykańską, tajską lub chińską.
Wpływ pikantnego jedzenia na organizm
Pikantne przyprawy pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, co sprzyja lepszemu trawieniu pokarmów. Jest to szczególnie korzystne w przypadku potraw ciężkostrawnych lub tłustych, które obciążają układ pokarmowy. Pozytywny wpływ dotyczy także krzywej cukrzycowej i gospodarki lipidowej. Ostre przyprawy obniżają poziom glukozy we krwi, a także regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto, wykazują korzystne działanie podczas redukcji masy ciała, ponieważ przyśpieszają metabolizm.
Należy jednak pamiętać, że wpływ zależy nie tylko od ilości i częstości spożywania ostrych potraw, ale także od obecnego stanu układu pokarmowego. Ostre przyprawy drażnią błonę śluzową żołądka oraz pobudzają wydzielanie kwasu solnego. Używane zbyt często i w nadmiarze mogą przyczynić się do bólów brzucha, zgagi, wzdęć czy duszności.
Kto powinien unikać ostrego jedzenia?
Dolegliwości mogą pojawić się m.in. u osób będących na diecie łatwostrawnej. Dotyczy to głównie pacjentów w określonych jednostkach chorobowych lub w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych. Pikantne jedzenie nie jest polecane osobom z chorobami:
- refluksowymi;
- zapalnymi jelit;
- wątroby;
- wrzodowymi żołądka i dwunastnicy;
- infekcyjnymi przebiegającymi z gorączką;
- osoby z nadciśnieniem oraz nadwrażliwością żołądka.
Spożywanie mocno przyprawionych dań może w takich przypadkach prowadzić do nasilenia objawów choroby lub wydłużenia procesu zdrowienia.
Wśród osób, które również powinny ograniczyć stosowanie ostrych przypraw są dzieci, kobiety w ciąży/ w okresie laktacji oraz osoby starsze.
Ostre przyprawy a trądzik. Czy istnieje powiązanie?
W wielu badaniach naukowych nie wykazano zależności pomiędzy spożyciem ostrych przypraw a występowaniem czy natężeniem zmian trądzikowych. Zatem eliminacja ostrych przypraw powinna być zastosowana wyłącznie u osób, u których w widoczny sposób występuje zaostrzenie objawów. Bardzo ważna staje się zatem obserwacja reakcji skóry na spożyty pokarm i zastosowanie ewentualnych ograniczeń w przypadku dolegliwości.
Czy jedzenie ostrych przypraw jest zdrowe? W jakiej ilości jeść ostre rzeczy?
Ostre przyprawy stosowane z umiarem, mogą wykazywać korzystny wpływ na zdrowie. Należy jednak uważać, ponieważ reakcja organizmu na konkretne potrawy jest kwestią indywidualną. Zbyt duża ilość pikantnych przypraw wykorzystanych do sporządzenia dań, może przyczynić się do dolegliwości takich jak: zgaga, wzdęcia, bóle brzucha czy duszności. Jeśli pikantne jedzenie nie wpływa korzystnie na stan zdrowia i samopoczucie, należy wyeliminować/ ograniczyć dane przyprawy bądź zastąpić je łagodniejszymi rodzajami, np. ziołami.