Rodzaje i wartości odżywcze serów
Artykuły

Rodzaje i wartości odżywcze serów

Wartości odżywcze i rodzaje wybranych serów

Jakie są wartości odżywcze serów?

Sery są produktami otrzymanymi przez odpowiednią obróbkę skrzepu mleka. W serach znajdziemy sporą ilość tłuszczu (najwięcej w serach podpuszczkowych i topionych- ok.20g/ 100g produktu, a najmniej w serkach ziarnistych, homogenizowanych i chudych twarogach- odpowiednio 8g, 5g, 0,2g na 100g produktu). Sery podpuszczkowe twarde, typu feta oraz sery pleśniowe są źródłem tłuszczów nasyconych oraz soli, dlatego powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach. Natomiast warto pamiętać, że sery cechują się wysoką wartością odżywczą oraz są źródłem pełnowartościowego białka (zawierają ok. 12-25g/ 100g produktu). Ponadto stanowią źródło wapnia, fosforu i witaminy B12.

Wartości odżywcze sera halloumi

Ser halloumi – Wartości odżywcze

Jest to oryginalny cypryjski ser, który jest źródłem witamin A, D, E, K, witamin z grupy B, a także wapnia, sodu, fosforu oraz magnezu. Jego wartość energetyczna w przeliczeniu na 100g wynosi 322 kcal. Do produkcji sera halloumi używa się mleka koziego, owczego (lub ich mieszaniny), podpuszczki, świeżej lub suszonej mięty cypryjskiej oraz soli. Dozwolone jest także użycie niewielkich ilości mleka krowiego. Charakterystyczną cechą jest fakt, że nadaje się do spożycia nie tylko w stanie naturalnym, ale także po usmażeniu czy grillowaniu. Świetnie komponuje się z różnego rodzaju sałatkami, a także makaronami.

Sery topione - Wartości odżywcze

Wartości odżywcze serów topionych

Jest wyrobem wtórnym, który powstaje w wyniku topienia twardych serów podpuszczkowych dojrzewających. Aby je otrzymać, do serów uszkodzonych mechanicznie o prawidłowym smaku i zapachu, dodaje się topik (np. cytrynian sodu), wodę, masło, sól kuchenną oraz dodatki smakowo-aromatyczne (przyprawy, grzyby, wędliny). Niestety takie sery charakteryzują się niską wartością odżywczą, wysokim stopniem przetworzenia, a także wysoką zawartością tłuszczu (ok. 27g/ 100g) oraz sodu (ok. 1700mg/ 100g), dlatego nie są one zalecane w codziennej diecie.

Czy sery wegańskie są zdrowe?

Sery wegańskie – Czy są zdrowe?

Na popularności zyskują coraz bardziej sery roślinne wytwarzane na bazie np. soi lub ciecierzycy, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych wyrobów. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich skład, ponieważ znaczną część produktu stanowi tłuszcz kokosowy (ok. 24%). Składa się on z nasyconych kwasów tłuszczowych, a te powinny podlegać w diecie znacznemu ograniczeniu. Ponadto warto pamiętać, że tak jak inne sery, cechuje je wysoka wartość kaloryczna. Odzwierzęcy produkt np. ser Cheddar zawiera 330kcal/ 100g, podczas gdy jego wegański odpowiednik posiada niewiele mniej, ponieważ aż 285kcal/ 100g. Włączenie do codziennej diety takich produktów może mieć wpływ na opóźnianie procesu zmniejszania masy ciała.

Jak zrobić domowy ser?

Jak zrobić domowy ser?

Interesującym rozwiązaniem może okazać się wykonanie domowego sera, sporządzonego z naturalnych składników. Można stworzyć go dzięki użyciu tłustego mleka krowiego oraz jogurtu naturalnego lub kefiru. Należy zagotować mleko, wlać kefir lub jogurt naturalny i poczekać aż wytrąci się serwatka. Całość odlać na bardzo gęstym sicie. Tak przygotowana serwatkę można użyć później jako bazę do innych produktów, np. do upieczenia chleba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *