Czy jajka są zdrowe?
Artykuły

Czy jajka są zdrowe? Wszystko, co musisz wiedzieć o jajkach

Skład oraz wartości odżywcze jajek

Każde jajko składa się z białka oraz z żółtka. Białko, które stanowi 60% całego jajka, zawiera aminokwasy egzogenne i uważane jest za białko pełnowartościowe o najwyższej wartości biologicznej. Co ciekawe, to w żółtku znajdziemy więcej protein (ok. 15,9g/100g) niż w samym białku (10,9g).

Jaja kurze dostarczają głównie witaminy z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (czyli A, D, E, K) oraz mikroelementy takie jak: wapń, żelazo, magnez, cynk, fosfor, selen, jod, potas oraz sód. Występują w nim także kwasy jedno i wielonienasycone, które korzystnie wpływają m.in. na układ nerwowy.

Wartość energetyczna jaja kurzego o średniej wielkości (60g) wynosi około 97kcal.

Jajka a cholesterol – Czy jajka są zdrowe?

Jajka są jednym z bogatszych źródeł cholesterolu, ponieważ jedno dostarcza około 190 mg tego składnika. Jednak nie każdy zareaguje jednakowo wzrostem stężenia cholesterolu w odpowiedzi na cholesterol przyjmowany z pokarmem. Warto wiedzieć, że zaburzenia gospodarki cholesterolowej wynikają z jego wewnętrznej produkcji i nie są związane z przyjmowaniem z pokarmem. Efektywność absorpcji cholesterolu jest zmienna i zależna od różnic międzyosobniczych. Obecnie istnieje metoda hodowlana, która wpływa na zmniejszenie zawartości cholesterolu. Takie jaja pochodzą z chowu ekologicznego i są znoszone przez kury zielononóżki (cholesterol jest wówczas na poziomie około 150mg).

Warto również wspomnieć, że regularna konsumpcja jajek powoduje wzrost osoczowej frakcji HDL (czyli ,,dobrego” cholesterolu), który korzystnie wpływa na profil lipidowy.

Jajko kurze czy przepiórcze – Które jajka są lepsze?

Jajo przepiórcze posiada mniej tłuszczu niż jajo kurze, natomiast kompozycja kwasów tłuszczowych jest porównywalna do zawartości w jaju kurzym. W przypadku cholesterolu, jajo przepiórcze zawiera ok. 40-50mg. Należy jednak uważać, ponieważ jeśli spożyjemy ich kilka, wówczas wartość cholesterolu staje się zbliżona do tej zawartej w jaju kurzym.

Co znaczą kody na jajkach?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pierwszą cyfrę na jajku, która oznacza sposób hodowli.

Jak czytać litery i kody na jajkach?

0 – Oznacza jaja z chowu ekologicznego (kury karmione są paszą ekologiczną bez dodatków chemicznych)
1 – Oznacza jaja z chowu wolnowybiegowego (kury mają stały dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu, jaja znoszą na grzędach)
2 – Oznacza jaja z chowu ściółkowego (kury znajdują się w budynkach hodowlanych, bez wybiegu)
3 – Oznacza jajka z chowu klatkowego (kury znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, bez dostępu do światła dziennego)

Jak prawidłowo przechowywać jajka?

Drzwi lodówki, ze względu na częste otwieranie, nie należą do odpowiednich miejsc przechowywania jaj. Dochodzi wówczas do zmian temperatury wewnątrz jaj, co skutkuje zwiększonym ryzykiem namnażania bakterii. Dlatego najodpowiedniejszym miejscem będzie środkowa półka (ewentualnie wyższa, która jest nieco cieplejsza). Natomiast jeśli planujemy spożyć jajka w ciągu kilku dni, wówczas w zupełności wystarczy chłodne, zacienione miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *