Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?
Artykuły

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Czy ma wpływ na odchudzanie?

Piwo często utożsamiane jest nie tylko z odpoczynkiem, ale także wieloma uroczystościami. Coraz częściej po piwo bezalkoholowe sięgają: młodzież, kierowcy, kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. Branża piwowarska oferuje konsumentom bogaty asortyment piw bezalkoholowych z uwzględnieniem równych preferencji smakowych.

Piwo 0 procent- co zawiera i ile ma kalorii? Czy ma działanie prozdrowotne?

Piwo bez alkoholu ma ok. 19 kcal/100ml. Dla porównania piwo alkoholowe typu lager zawiera ok.43 kcal/ 100ml (w zależności od ilości alkoholu). Należy także uważać na wartość energetyczną słodzonych piw, ponieważ dodatkowa podaż kalorii w diecie może wynieść nawet 300 kcal przy wypiciu jednego smakowego piwa (500ml).

W piwie znajduje się między innymi chmiel, który jest źródłem cennych związków polifenolowych. Warto zwrócić uwagę, że związki flawonoidowe pochodzące z chmielu, wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i estrogenne. W związku z tym, piwo bezalkoholowe może wykazywać potencjalne prozdrowotne właściwości. Jednak w przypadku piw alkoholowych, obecność alkoholu etylowego może osłabiać korzystne działanie tych związków.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że piwo posiada właściwości moczopędne, co zmniejsza ryzyko powstania kamieni nerkowych.

Piwo 0% może dostarczać nie tylko potasu, wapnia i fosforu, ale także niewielkie ilości siarki i cynku. Jednak na dokładną zawartość składników mineralnych wpływa rodzaj ziarna, chmielu, wody i drożdży.

Ponadto podczas procesu fermentacji drożdże produkują witaminy z grupy B, takie jak niacynę (witaminę B3), ryboflawinę (witamina B2), kwas pantotenowy (witamina B5), pirydoksynę (witamina B6), cyjanokobalaminę (witaminę B12). Należy jednak pamiętać, że zawartość witamin może różnić się w zależności od procesu technologicznego i rodzaju surowca. Ponadto dodatek alkoholu będzie niekorzystnie wpływać na biodostępność tych witamin.

W związku z tym, że obserwacje są prowadzone na zwierzętach lub w warunkach in vitro, potrzebne są dalsze badania, aby określić skuteczność włączania piwa bezalkoholowego do codziennej diety.

Czy na diecie redukcyjnej można pić piwo bezalkoholowe?

Podczas odchudzania kluczowym jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego z pożywienia, czyli przyjmowanie kalorii poniżej naszego zapotrzebowania. Warto wiedzieć, że kalorie występują nie tylko w postaci stałych posiłków, ale także podjadania/ przekąsek oraz przyjmowanych płynów.

Dodatkowo, okoliczności wypijania piwa (np. urodziny, imieniny) często powodują, że spożywamy więcej kalorii, np. w postaci przekąsek oraz ilości wypijanych napojów.

Piwo ma wysoki Indeks glikemiczny równy 110., więc może wpłynąć także na opóźnienie efektów diety redukcyjnej.

W odniesieniu do indywidualnych planów żywieniowych, z uwzględnieniem jednostki chorobowej, włączenie piwa, nawet bez alkoholu należy uzgodnić z dietetykiem i/lub lekarzem.

Czy dziecko/ nieletni do 18 r.ż. może pić piwo bezalkoholowe?

Nie należy zgadzać się na konsumpcję piwa bezalkoholowego wśród dzieci i młodzieży. Wiąże się to z kształtowaniem niewłaściwego nawyku spożycia piwa w życiu dorosłym. Zamiast piwa bezalkoholowego korzystniejszą alternatywą będą: sok owocowy lub warzywny 100% oraz soki świeżo wyciskane. Można też zrobić domową lemoniadę na bazie wody gazowanej, ogórka, mięty, cytryny i miodu.

Piwo bezalkoholowe w ciąży i podczas laktacji

Podczas ciąży i karmienia piersią nie zaleca się spożywać nawet napojów bezalkoholowych. Warto mieć na uwadze, że piwo bez alkoholu może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego. Nie ustalono natomiast bezpiecznej dawki alkoholu podczas ciąży czy laktacji, dlatego należy powstrzymać się nawet od najmniejszych ilości.

Niezwykle ważne jest kształtowanie właściwych postaw nie tylko wśród kobiet ciężarnych, ale także kobiet karmiących, aby odpowiednio odżywić organizm zarówno mamy i dziecka.

Podsumowanie

Piwo 0% może zawierać witaminy, składniki mineralne, aminokwasy oraz przeciwutleniacze. Zatem spożycie piwa bezalkoholowego może dawać pośrednie i bezpośrednie korzyści zdrowotne, ale tylko wtedy, gdy jest spożywane w umiarkowanej ilości. Nadmierne spożycie może prowadzić się m.in. do nadmiaru kalorii w diecie, przez co proces odchudzania może znacznie się wydłużyć. W związku z tym, nie powinno być stosowane jako element codziennego, podstawowego żywienia.