papryczki
Artykuły

Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili

Papryczki chili – podstawa pikantnych potraw, a także źródło prozdrowotnych składników. Za ostrość papryczki odpowiedzialna jest kapsaicyna, a nasilenie ostrości zależy od jej ilości. Kapsaicyna to organiczny związek chemiczny pochodzenia naturalnego, który działa na receptory bólu w jamie ustnej powodując uczucie pieczenie. Uczucie to może zmniejszyć tłuszcz, w którym kapsaicyna ulega rozkładowi, stąd po spożyciu papryczki dobrym sposobem jest sięgnięcie po nabiał (jogurt, mleko) czy oliwę.

papryczki
papryczki

Właściwości prozdrowotne papryczki chili:

  • Stymuluje wydzielanie soku żołądkowego tym samym usprawniając trawienie.
  • Wykazuje działanie bakteriobójcze, rozgrzewające, zwiększające wydzielanie śluzu.
  • Bogata jest w przeciwutleniacze, takie jak karoten, zeaksantyna, luteina, kwas sinapowy i felurowy, witamina C.
  • Posiada właściwości antynowotworowe, dzięki zdolności do niszczenia komórek nowotworowych jednocześnie nie uszkadzając zdrowych.
  • Spożycie papryczki chili zmniejsza apetyt przez wpływ na kontrolę łaknienia.
  • Papryczka nie jest złotym środkiem na utratę masy ciała, ale stosowana w odpowiednich ilościach będzie wykazywał korzystne działanie w procesie redukcji, dzięki zdolności kapsaicyny do przyspieszania metabolizmu.
  • Ostra papryczka ma działanie przeciwcukrzycowe, a także wpływa na zmniejszanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
  • Kapsaicyna ze względu na swoje działanie zmniejszające ból stanowi składnik leków przeciwbólowych.

Ostra papryczka nie zalecana jest dla osób z dolegliwościami układu pokarmowego, gdyż działa drażniąco na błonę śluzową. Ponieważ wpływa na wzrost ciśnienia jej spożycie powinny ograniczyć osoby z nadciśnieniem. Substancje zawarte w papryczce mogą podrażniać skórę, przez co nie powinny po nią sięgać osoby ze zmianami trądzikowymi.

Dla osób stosujących leki na cukrzycę regularne i duże spożycie papryczki może obniżać poziom glukozy we krwi. Ostra papryczka wywołuje również zmiany w metabolizmie aspiryny, dlatego osoby ją przyjmujące powinny mieć to na uwadze.

papryczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *