Artykuły

Dieta keto-czy jest najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie?

Dieta ketogeniczna cieszy się coraz większą popularnością. Jest to sposób żywienia opisany przez Williama Bantinga już w 1863r. w broszurze ,,Listy o otyłości”. Dieta ta zakładała wówczas rezygnację ze spożywania cukru, pieczywa, mleka, masła, piwa oraz ziemniaków. Dziś wiemy, że dieta ketogeniczna to sposób żywienia, który dotyczy założeń diety bogatotłuszczowej i ubogowęglowodanowej.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania dietą keto zarówno u osób zdrowych, jak i osób z różnymi jednostkami chorobami (np. cukrzycą typu II, otyłością, padaczką czy chorobami układu krążenia). Związane jest to z plejotropowym efektem, jaki dieta wywiera na organizm oraz jej terapeutycznymi właściwościami.

Dieta keto a Metoda Lignaform- czy istnieje związek?

Przestrzeganie diety nisko-węglowodanowej wpływa na powstanie ketozy, która jest kluczowym elementem I i II etapu Metody Lignaform. W odróżnieniu od ketozy wywołanej zwiększoną podażą tłuszczów, Metoda Lignaform obejmuje różnorodność warzyw, a także zawiera fizjologiczną ilość białka, która wpływa nie tylko na ochronę masy mięśniowej, ale także na utrzymanie długotrwałego uczucia sytości po posiłku.

Przy braku odpowiedniej wiedzy żywieniowej, pacjenci chcąc szybko osiągnąć stan ketozy decydują się na zbyt dużą podaż tłuszczów w diecie (głównie pochodzenia zwierzęcego). Tym samym, stają się narażeni nie tylko na podwyższone stężenie cholesterolu, ale także przedwczesną miażdżycę naczyń.

Podczas prowadzenia Metody Lignaform- dieta zawsze przebiega pod kontrolą lekarza bądź dietetyka. Konsultacje odbywają się regularnie, aby monitorować stan zdrowia i badania biochemiczne. W przypadku wystąpienia niedoborów, konieczna jest suplementacja brakujących pierwiastków, o której decyduje specjalista.

Na czym polega dieta keto?

Wytworzenie stanu ketozy na Metodzie Lignaform wiąże się ze zmniejszeniem ilości węglowodanów w diecie do maksymalnie 50g/ dobę.  Taka podaż pozwala na prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów zależnych od glukozy (tkanki mózgowej, białych i czerwonych ciałek krwi oraz kory nerki). Jednocześnie dochodzi do zmian metabolicznych. W wyniku niedoboru glukozy, organizm zaczyna pozyskiwać energię z zapasów odłożonych w tkance tłuszczowej- w pierwszej kolejności utlenieniu podlegają ciała ketonowe (aceton, acetooctan, β-hydroksymaślan), inne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, następnie wolne kwasy tłuszczowe, a na końcu glukoza. W efekcie, po 2-3 dniach zauważamy lepsze samopoczucie, nie odczuwamy głodu i szybko tracimy nadmierną masę ciała.

Co jeść na keto? Główne zasady na Metodzie Lignaform

Pacjenci chcący wytworzyć i utrzymać stan ketozy na Metodzie Lignaform, powinni uwzględnić w swoim sposobie żywienia:

 1. Dostarczanie wyselekcjonowanego białka zawartego w gotowych produktach. Wśród asortymentu Lignaform znajdziemy zarówno słodkie i słone przekąski oraz dania gotowe. Jeśli nie występują alergie/ nietolerancje pokarmowe czy też inne formy nadwrażliwości- możemy korzystać ze wszystkich produktów dostępnych na naszej stronie. Odpowiednia podaż białka pozwala na ochronę masy mięśniowej oraz wpływa na utrzymanie długotrwałego uczucia sytości;
 2. Sporą ilość (głównie zielonych) warzyw. Stanowią bowiem doskonałe źródło błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych a także antyoksydantów;
 3. Wyeliminowanie produktów słodzonych. Metoda Lignaform zakłada rezygnację z cukrów, znajdujących się w sokach, napojach słodzonych, jogurtach czy też słodyczach.

Dieta keto- dla kogo będzie zalecana?

Rozpoczęcie Metody Lignaform będzie szczególnie zalecane dla:

– dla osób z nadwagą (BMI 25-29,9) i otyłością (BMI 30,0-39,9);

-dla osób przed interwencją chirurgiczną;

– dla osób, które są zagrożone m.in.:

 • chorobami neurologicznymi,
 • chorobami układu sercowo- naczyniowego,
 • cukrzycą typu 2,
 • chorobami kostno-stawowymi,
 • chorobami układu pokarmowego,

-dla kobiet po porodzie i po zakończeniu karmienia piersią;

-dla osób mających szczególną potrzebę estetyczną.

Dla kogo nie będzie wskazana?

Rozpoczęcie Metody Lignaform nie będzie zalecane m.in. w przypadku:

 • niewydolności nerek, serca i wątroby;
 • ciąży i karmienia piersią;
 • dzieci w fazie wzrostu;
 • wylewu i zawału serca (<12 miesięcy);
 • zaburzenia rytmu serca;
 • zaburzenia poziomu potasu;
 • poważnych zaburzeń psychicznych;
 • cukrzycy typu 1;
 • nadczynności tarczycy, chorobie Cushinga;
 • nieleczonej niedoczynności tarczycy;
 • pogorszenia ogólnego stanu zdrowia;

Chcę rozpocząć dietę keto- od czego powinienem zacząć?

Kurację odchudzającą Metodą Lignaform rozpoczynamy od analizy wyników badań, sprawdzenia masy ciała, przeprowadzenia wywiadu żywieniowo-medycznego, aby dowiedzieć się więcej nt. przyczyn nadwagi i otyłości. Dopiero wówczas przygotowywany jest indywidualny plan dietetyczny.

Aby nie doprowadzić do gorszego samopoczucia, osłabienia, przewlekłego zmęczenia, nieodpowiedniej kondycji włosów, skóry i paznokci, warto skorzystać z opieki dietetyka/lekarza. Dzięki temu mamy pewność, że kurację odchudzającą przeprowadzamy w sposób zdrowy i bezpieczny.

Korzyści stosowania diety keto:

Liczne wyniki badań dotyczące diet niskowęglowodanowych, wskazują na bardzo wiele pozytywnych efektów, m.in.:

 • Szybki spadek masy ciała;
 • Ograniczenie uczucia głodu;
 • Poprawę wrażliwości tkanek na insulinę;
 • Łagodzenie procesów zapalnych;
 • Obniżenie stresu oksydacyjnego;
 • Zmniejszenie stężenia triglicerydów we krwi;
 • Obniżenie ciśnienia krwi (zarówno skurczowego jak i rozkurczowego).

 

Metoda Lignaform jest dietą bezpieczną dla zdrowia, przebiegającą pod nadzorem nie tylko dietetyka, ale również lekarza. Na stałe poprawia się metabolizm oraz następuje lepsze samopoczucie. Pacjenci odzyskują równowagę żywieniową, poprawę zdrowia (często dochodzi do ograniczenia przyjmowanej farmakoterapii), a także uzyskują piękną sylwetkę.

 

Dieta keto- przepisy za darmo!

Przykładowy jadłospis na Metodzie Lignaform znajdą Państwo na stronie: https://therascience.pl/przykladowy-plan-zywieniowy/

Dodatkowo zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego (Zakładka ,,Sklep”), aby poznać pełny asortyment produktów. Znajdą tam Państwo nie tylko keto posiłki, ale także wiele smacznych przekąsek ułatwiających redukcję masy ciała!