Artykuły

Cellulit- co może być przyczyną i jak skutecznie się go pozbyć?

Cellulit jest potocznie nazywany ,,skórką pomarańczową”. Występuje u ok. 85% kobiet powyżej 20. roku życia. Określa nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej (tzw. lipodystrofię), która prowadzi do zmian w tkance podskórnej. Co ciekawe, może występować również u osób z prawidłową masą ciała. Skórka pomarańczowa najczęściej widoczna jest na udach, brzuchu, pośladkach i/lub ramionach- czyli miejscach większego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Cellulitowi często towarzyszą: uczucie ciężkości, skurcze, parestezje oraz miejscowe zmiany w zabarwieniu (przebarwienia i nadmierna pigmentacja skóry).

Rodzaje cellulitu

W zależności od stopnia zaawansowania zmian, można wyróżnić:

  1. Twardy (inaczej zwany wodny) – jest powiązany z nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie. Przy tym typie cellulitu, często pojawiają się również rozstępy. Może dotyczyć osób aktywnych fizycznie, bez problemu otyłości czy wahań masy ciała. Czasami wiążę się z niezdrową dietą, a wygląd skóry nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała.
  2. Miękki (inaczej tłuszczowy) – występuje głównie u otyłych kobiet i mężczyzn. Może wynikać z bardzo szybkiego procesu redukcji masy ciała. Jego obraz potrafi się zmieniać wraz ze zmianą pozycji ciała. Czasami bywa również konsekwencją nieleczenia cellulitu twardego (wodnego).

Przyczyny

Nie wykazano jednoznacznie jakie czynniki mogą bezpośrednio powodować zmiany cellulitowe. Wiadomo jednak, że na jego rozwój składa się obecność kilku różnych determinantów. Są to np.:

– zaburzenia krążenia krwi i limfy;
– zaburzenia trawienia;
– zaburzenia hormonalne;
– sedenteryjny tryb życia;
– nadmierne gromadzenie się szkodliwych produktów przemiany materii/ zaparcia;
– nadmierna masa ciała/ wahania masy ciała;
– nadmiar soli i cukru w diecie;
– menopauza;
– długotrwale stosowana antykoncepcja hormonalna;
– długotrwały stres.

Jak pozbyć się cellulitu?

Niezwykłą popularnością cieszą się zabiegi antycellulitowe takie jak: endermologia (masaż próżniowy), mezoterapia igłowa, algoterapia, karboksyterapia, masaż bańkami chińskimi czy drenaż limfatyczny.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od lokalizacji (uda/ pośladki/ brzuch czy ramiona), warto zwrócić uwagę także na aktywność fizyczną oraz dietę. W tym celu:

– włącz do diety surowe owoce i warzywa;
– wyeliminuj wysokoprzetworzone produkty;
– zadbaj o włączenie produktów pełnoziarnistych do diety;
– pij minimum 2l wody dziennie;
– zmniejsz spożycie soli i cukru;
– zadbaj, aby posiłki byłby mniejsze objętościowo, ale za to pojawiały się częściej;
– wyeliminuj alkohol i papierosy;
– zadbaj, aby na co dzień włączyć ulubioną aktywność fizyczną.

Skuteczna suplementacja

Dbając o prawidłowy sposób żywienia, warto rozważyć dodatkowo sprawdzoną suplementację, która znacząco redukuje cellulit. W naszej ofercie znajdą Państwo synergiczną formułę, łączącą opatentowany składnik aktywny i 3 roślinne składniki bioaktywne (kwercetynę, bromelainę i aronię). Skuteczność potwierdzona klinicznie.

Więcej informacji odnośnie suplementu na stronie: https://therascience.pl/produkt/cellulit/