Jaki makaron wybrać?
Artykuły

Cała prawda o makaronie – Jaki wybierać? Jak przygotować?

Wartość odżywcza makaronu

Wartość odżywcza makaronu

Makaron stanowi głównie źródło węglowodanów, w mniejszym stopniu dostarcza również białko. Natomiast ze względu na niekomplementarną zawartość aminokwasów, białko w makaronie nie posiada wysokiej wartość biologicznej. Jego dużą zaletą jest zdolność do wchłaniania wody, przez co zwiększa swoją objętość, jednocześnie nie podnosząc kaloryczności. Makaron jest bogaty w witaminy, głównie z grupy B, składniki mineralne (miedź, cynk, żelazo, magnez) oraz błonnik. Rodzaj makaronu zależy od mąki z której został przygotowany, m.in. makaron gryczany, pszenny, orkiszowy, ryżowy. Najbardziej wartościowy pod względem odżywczym będzie makaron przygotowany z całych ziaren: pełnoziarnisty, gryczany lub orkiszowy.

Jaki makaron wybierać?

Bardzo często wykorzystywany jest jasny makaron, produkowany z oczyszczonych ziaren, przez co traci cenne składniki, tj. błonnik, witaminy i składniki mineralne. Przekłada się to na jego wyższy indeks glikemiczny. Jego spożycie zaleca się ograniczyć na korzyść ciemnego. Jasny makaron zaleca się dla osób na diecie lekkostrawnej, a także dla sportowców, w celu szybkiego dostarczenia energii. Najlepszym wyborem jest makaron ciemny (pełnoziarnisty, orkiszowy, gryczany), który powstaje z całych ziaren, dzięki czemu zawiera sporą ilość błonnika, witamin, a także składników mineralnych. Obecnie różnorodność makaronów jest bardzo duża. Na półce sklepowej znaleźć można m.in. makaron ryżowy czy sojowy, które wyróżnia niższy indeks glikemiczny, a także spora zawartość białka, przy niższej kaloryczności w porównaniu z tradycyjnymi makaronami.

Jaki makaron wybrać?
Makarony z nasion roślin strączkowatych

Makarony z nasion roślin strączkowatych

Makarony z ciecierzycy, soczewicy, grochu czy fasoli – czyli makarony powstały ze zmielonych nasion roślin strączkowych stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych. Wyróżniają się znaczną ilością białka, błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Nadają się dla osób z nietolerancją glutenu oraz celiakią. Nie posiadają wysokiego indeksu glikemicznego, a dzięki dużej zawartości białka oraz błonnika sycą na długo, a także regulują pracę układu pokarmowego. Podobnie jak makaron Lignaform, który charakteryzuje się znaczną ilością białka oraz błonnika.

Czy makaron typu instant jest zdrowy?

Makaron typu instant to makaron, którego czas gotowania jest bardzo krótki. Szczególnie popularne są w krajach azjatyckich. Ich gęstość odżywcza jest niska, a znaczny stopień przetworzenia powoduje, że mają wysoki indeks glikemiczny. Częste sięganie po tego rodzaju makarony ma niekorzystny wpływ na zdrowie i przyczynia się do powstawania chorób dietozależnych.

Czy makaron typu instant jest zdrowy?
Jak przygotować makaron?

Jak przygotować makaron?

Sposób przygotowania makaronu nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Makaron al dente, czyli gotowany na półtwardo jest znacznie lepszy pod kątem zdrowotnym od rozgotowanego. Makaron al dente dzięki niższemu indeksowi glikemicznemu w szczególności zaleca się osobom zmagającymi się z cukrzycą oraz insulinoopornością.

Makaron stanowi szybki i prosty sposób na przygotowanie dania. Najczęściej zaleca się sięgać po makarony pełnoziarniste, a także korzystać z tych na bazie strączków. Należy jednak pamiętać, że nie tylko wybór i gotowanie makaronu, ale i dodatki będą decydowały o wartości odżywczej i wpływały na zdrowotność danego posiłku.